Forum Polonii w Norwich UK , Polish Community in Norwich UK Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
polskie dziecko w angielskiej szkole
Autor Wiadomość
monikaaaaa20 
plutonowy

Wysłany: 04-09-2013, 11:14   polskie dziecko w angielskiej szkole

Chciałabym wiedzieć czy posyłaliście swoje pociechy do angielskiej szkoły i jak sobie radziły z tym wasze dzieci ?

mmacierz 
porucznik

Twoje miasto w Polsce :: Pomorskie
Wysłany: 07-09-2013, 22:26   

Z tego co sie orientuje to WSZYSCY Polacy ktorzy mieszaja w Norwich (calej UK?) posylaja dzieci do angielskiej szkoly. Alternatyw jest niewiele, szczegolnie jesli pracujesz w ciagu dnia.
Polska szkola jak juz wiesz z korespondencji z p.Monika Uramowska to tylko sobotnie zajecia, ktore (podobnie jak zajecia zuchowe/harcerskie, ktore mam przyjemnosc wspolprowadzic), odbywaja sie raz w tygodniu i maja podtrzymywac i w miare rozwijac polski jezyk u naszych dzieci, ktore po kilku latach mieszkania tutaj zaczynaja chetnie przechodzic na angielski nawet w rozmowach z polskimi rowiesnikami.

A jak sobie radzily dzieci na poczatku? To bardzo zalezy od charakteru dziecka i jego wieku. Jedni podchodza do tego bardziej entuzjastycznie, inni sa zestresowani; ale jak by nie bylo trudny okres trwa krotko i dzieci chlona jak gabka nowe slowka, zwroty itp.
Sa rozne sposoby jak dziecku pomoc w tym przejsciowym okresie i jesli chcesz moge Ci pare rzeczy zasugerowac, bo przechodzilam to z moimi dwoma synami, a potem pracowalam w szkole wlasnie w roli pomocy dla dzieci z poza UK zaczynajacych szkole bez znajomosci angielskiego.

Pozdrawiam i zycze powodzenia
M;-)
Ostatnio zmieniony przez mmacierz 07-09-2013, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  

monikaaaaa20 
plutonowy

Wysłany: 12-09-2013, 16:34   

dzięki za odpowiedź i bardzo chętnie poczytam twoich rad w jaki sposób pomogłaś synom wtopić się w tłum :)

mmacierz 
porucznik

Twoje miasto w Polsce :: Pomorskie
Wysłany: 24-09-2013, 18:32   

Moniko,

Nie wiem w jakim wieku jest Twoje dziecko, a to troche zmienia sposob 'pomocy'.
I jak sobie radzi do tej pory? Zaczelo szkole teraz we wrzesniu?

Ja poszlam na poczatek do szkoly i bylam z dzieckiem caly dzien, zeby zobaczyc co sie dzieje i mu wytlumaczyc co dzieciaki po kolei robia - tzn. co to jest assembly, jakie sa rutyny w szkole itp.
Poprosilam Teaching Assistant w jego klasie zeby mi spisala 'powiedzonka' nauczyciela. Kazdy nauczyciel ma swoje ulubione sformuwoania, ktorych uzywa w ciagu dnia dziesiatki razy, wiec to byl dobry punkt startowy dla syne, zeby rozumial chociaz te pare zdan i polecen.
Oblepilam dom roznymi nazwami (chair, door, window, etc) i potem bawilismy sie w szukanie. Prosilam go zeby poszukal window. Przez pierwszych kilka dni lazil i szukal, a potem juz wiedzial i mi mowil bez szukania ze to okno... no to wtedy zmienilam napisy na inne wyrazy. A w kolejnym etapie na proste zdania zwiazane z danym miejscem, np. I eat dinner at the table. I watch TV here, itp. I znowy kazalam mu szukac i przeczytac mi zdanie o ogladaniu telewizji, a za dwa dni juz wiedzial jak to powiedziec.
Polecam tez ogladanie telewizji. CBeebies jest super. Moze troche infantylne (jak mowie, nie wiem ile ma lat twoje dziecko), ale tam mowia proste rzeczy i jest duzo powtarzania. Dla starszych CBBC.
Jesli dziecko jest starsze, to warto podejsc do szkoly i dowiedziec sie jaki temat przerabiaja, i niech Ci dadza (albo sama sobie stworz) liste kluczowych slowek do danego tematu.

Przede wszystkim sie nie denerwujcie. to zajmuje troche czasu, ale mija szybciej niz sobie czlowiek wyobraza.
No to starczy. Mam nadzieje, ze cos z tego bedzie pomocne.
Ostatnio zmieniony przez mmacierz 24-09-2013, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  

Edwin665 
szeregowy
staruszek

Twoje miasto w Polsce :: Warszawa
Wysłany: 04-10-2013, 08:01   

Bardzo pomocny post :wink: Motyw z poobklejaniem mebli w domu w angielskie nazwy jest naprawdę pomysłowy, mimo że prosty. Podrzucę ten pomysł mojej siostrze, której dziecko bardzo boi się iść do nowej szkoły

Odpowiedz do tematu